4 mar 2012

Välkommen till världen Lily

Lilla Lily har kommit till världen och det är värd en tårta tycker Linda..
Hon ville ge en speciell tårta till sina kompisar som precis blivit föräldrar till en liten tjej. Linda ville ha en likadan tårta som den jag gjorde till mitt fortreportage.. Men med en ljusrosa blomma..

Lycka till lilla Lily



Ljusa bottnar
Chokladmousse och hallonmousse med hallonkompott
Täckt med marsipan

20 kommentarer:

  1. Skit va vacker!!!! Du är otrolig!!!!!! Va använder du för fyrkantiga bakformar? Var har du köpt dem?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack Sabina.. Jag har köpt dem i en butik i Kungsbacka.. de har en webshop med. Se här http://www.kitchenstore.se/bakformar/bakform-fyrkantig-15-cm-masterclass.html

      Radera
  2. Sååå fantastiskt vacker! Shit vad duktig du är!

    SvaraRadera
  3. Alldeles alldeles Underbar! ;)

    SvaraRadera
  4. Wow!! Helt otroligt vacker!

    SvaraRadera
  5. så underbar,älskar hur bladet ligger på bebisen.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack fina Simone.. Ja, det är något vackert över hur bladen "håller om"

      Radera
  6. Alltså, du förvånar ju för var dag som går!

    SvaraRadera
  7. Finaste.. Tack.. vänta bara till dina tårtor :)

    SvaraRadera
  8. Varit inne och tittat på alla dina tårtor, helt underbara. Här kommer man att tänka på tummelisa. Dina tårtor med Miranda nallar är också helt underbara. Synd att du bor så långt borta så man inte kan beställa.

    SvaraRadera
  9. Hej!

    Den var mycket uppskattad av föräldrarna och nära vännerna. Bebisen behöll de som ett minne. Smakupplevelsen var otroligt underbart god!

    Linda

    SvaraRadera