3 jun 2012

Bröllop för Terese & Martin

Terese och Martin skulle gifta sig och först var de inne på en liten tårta till brudparet och sedan en cupcake eller en minitårta till varje gäst men ändrade sig sedan till bara en våningstårta. Tess och Martin ville ha en ganska stilren tårta och gillade detaljen med den spritsade bården som jag gjorde på en annan bröllopstårta.
Vidare ville de ha röda sidenband och röda rosor.. Tre högst upp och sedan en ros på varje våning.. Det blev fyra rosor överst, två rosor på andra våning och en på den sista. Helt enkelt för att det blev finast så.

Som en röd tråd genom inbjudningar och annan dekoration har ett hjärta funnits med.. Detta fick även finnas med på tårtan. Dock valde jag att göra den i vitt..









Vaniljbottnar
Chokladmousse med hackad choklad, vit chokladmousse och hallonkompott
Täckt med marsipan

5 kommentarer:

  1. Så otroligt vacker, och helt perfekt gjord! Jättefint med den röda färgen, hjärtat och den spritsade bården.

    SvaraRadera
  2. Grymt snygg och jag gillar färgkombinationen och bården (med risk för att upprepa det Tove skrivit).

    SvaraRadera
  3. Otroligt vacker och välgjord!

    SvaraRadera
  4. Så vackert och verkligen perfekt våningstårta.

    SvaraRadera
  5. Helt fantastisk, börjar undra varför jag tvunget ska göra min egen bröllopstårta...borde anlitat dig =) Vad har du för att hålla upp tårtorna? Sugrör, grillpinnar, större pinnar??? Hae aldrig gjort tre våningar och ska helst ha gjort klart den helt dagen innan (går det???) Kram josse

    SvaraRadera